Sfințire și parastas la locul tragediei de la Mălâncrav - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Sfințire și parastas la locul tragediei de la Mălâncrav

[2014-12-04]
Troița ridicată pe locul unde s-a produs tragedia aviatică din 21 noiembrie a fost sfințită de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Ierarhul a oficiat și un parastas pentru cei opt militari căzuți la datorie în accidentul de la Mălâncrav, în prezența familiilor și a oficialităților, informeaz㠓Ziarul Lumina”.
Pe locul de pe raza localității Mălâncrav, județul Sibiu, unde la 21 noiembrie elicopterul militar YAR-330 PUMA se prăbușea, luând viețile a opt dintre cei zece ofițeri, a fost ridicată de către autorități o troiță în amintirea eroilor căzuți la datorie. Troița a fost sfințită marți, 2 decembrie, de IPS Mitropolit Laurențiu și un sobor de preoți și diaconi. La slujba de sfințire, urmată de un parastas, au participat familiile celor opt militari, prefectul județului Sibiu, Ovidiu Sitterli, primarul comunei Iacobeni, Ioan Vasile Cori, militari și apropiați ai victimelor tragediei aviatice.
Locul tragediei a fost marcat atât de troița ridicată în amintirea celor opt eroi ai neamului, dar și de o cruce a Răstignirii Mântuitorului Iisus Hristos, pentru ca aici să existe un spațiu de rugăciune și de meditație. Pe troiția ridicată de Primăria Iacobeni au fost inscripționate numele și gradele celor opt militari căzuți la datorie, încât rudele și apropiații, dar și cei care trec pe aici să-și amintească de victimele accidentului aviativ.
„Acest loc îi unește pe toți“
După slujba de sfințire și parastas, IPS Mitropolit Laurențiu și-a exprimat condoleanțele față de familiile îndoliate, pe care le-a îmbărbătat în aceste clipe grele din viețile lor.
„Militarii sunt cinstiți de toți oameni, pentru că ei și-au ales nu doar să poarte o uniformă deosebită, ci și să împlinească o lucrare nobilă, de a păzi și de a veghea tot ceea ce avem și pe noi înșine. Chiar dacă nu se ajunge la conflict, Armata este chezășia și încrederea noastră că ne apără cineva cu ajutorul și lucrarea Bunului Dumnezeu. Domnul primar din Iacobeni, ca și noi toți, a fost afectat de faptul că pe acest teritoriu s-a întâmplat această tragedie și a dorit ca acest loc să fie marcat de două semne: de Crucea răstignirii Mântuitorului Iisus Hristos și de o cruce cu numele celor care și-au dat viața, a acestor militari eroi. Toți cei care rămân și își împlinesc datoria până la capăt sunt cuprinși de o credință puternică și statornică. Acest loc îi unește pe toți și arată ceea ce s-a întâmplat, iar toată lumea care trece pe aici să se închine la Sfânta Cruce ia de aici singura mângâiere posibilă, care vine de la Dumnezeu“, a spus IPS Mitropolit Laurențiu.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 807, Ultimul acces: 2026-07-22 01:01:57