Își are oare Turcia locul în Uniunea Europeană? - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Își are oare Turcia locul în Uniunea Europeană?

[2006-09-21]
Președintele Bavariei și prelații Bisericilor Catolică și Anglicană din Marea Britanie sunt printre glasurile europene care se întreabă dacă Turcia majoritar-islamică are ce căuta sau nu în Uniunea Europeană, în special în urma reacțiilor la cuvintele Papei Benedict al XVI-lea.

Edmund Stoiber, ministru-președinte al regiunii Bavaria și lider al Partidului Uniunii Social Creștine, "sora mai mică" a Uniunii Democrate Creștine ce conduce Germania, a propus astăzi să se pună capăt ideii că Turcia ar putea fi acceptată în Uniunea Europeană. Conform agenției Europa Press, Stoiber a spus că reacția a numeroși lideri politici din Turcia la cuvintele Papei a fost nesocotită și foarte critică. Premierul turc Recep Tayyip Erdogan și autoritățile religioase turce continuă să îi ceară Papei să își ceară scuze în mod public pentru cuvintele spuse la Regensburg, în timpul vizitei făcute de Pontif în Bavaria între 9 și 12 septembrie a.c. Un politician turc l-a comparat chiar pe Papă cu Hitler și cu Mussolini, comparație care l-a făcut pe Edmund Stoiber să afirme că "Turcia nu este în măsură să intre în Uniunea Europeană. Turcia nu aparține continentului european, deoarece diferă cultural și spiritual foarte mult de celelalte țări."

Între timp, un înalt prelat al Biserica Catolice din Anglia și fostul cap al Comuniunii Anglicane au exprimat opinii similare. Cardinalul Cormac Murphy O`Connor, Arhiepiscop de Westminster, intervievat de Times, s-a întrebat despre ce va însemna "integrare a unei țări predominant islamice într-un continent în esență creștin", în cazul admiterii Turciei în UE. Fostul Arhiepiscop de Canterbury a declarat similar presei: "Cu siguranță Comunitatea Europeană trebuie să fie mai mult decât interes economic - trebuie să existe valori comune. Cred că Turcia este exclusă pentru moment", a afirmat el, amintind de violarea libertății de exprimare, demonstrată nu doar de incidentul cu Papa ci și de existența unor jurnaliști turci în închisoare.

Sursa: www.catholica.ro


Contor Accesări: 662, Ultimul acces: 2026-08-16 09:18:21