Ce este, de fapt, Biserica? (Adevarul.ro) - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Ce este, de fapt, Biserica? (Adevarul.ro)

[2013-06-27]
Sărbătoarea Rusaliilor, a pogorârii Sfântului Duh, semnifică, simplu spus, momentul fondator al Bisericii lui Hristos. Evenimentul care a deschis o perspectivă fundamental altfel, chiar dacă s-a bazat pe premize cunoscute. Motiv să ne întrebăm ce este, de fapt, Biserica?
Mergând pe firul textului biblic, vedem cum relatarea din Faptele Apostolilor pune un dublu accent. Pe de o parte, lucrarea Sfântului Duh are efectul lingvistic surprinzător al vorbirii pe înțelesul multitudinii de etnii reprezentate în acele zile la Ierusalim: de la evreii locului la cei veniți din diaspora, care practicau limbile țărilor gazdă, la romani, greci, parți și arabi. Babel convertit, Rusaliile reprezintă restaurarea unității de mesaj în ciuda diversității receptorilor. Un exercițiu de globalizare avant la lettre. Evident, nu lipsesc ironiile și contestațiile, unii spunând pur și simplu că apostolii sunt beți. Majoritatea însă trece de la uimire la minunare.
Pe de altă parte, luând cuvântul ca lider de vârstă al colegiului apostolic, Petru face o demonstrație la capătul căreia se desprinde adevăratul sens al fondării Bisericii. Concret, interpretând mesajul profețiilor din Vechiul Testament, apostolul arată că prin Hristos se împlinesc cele deja știute. Altfel spus, Biserica nu este ceva neanunțat și nebănuit, ci o realitate maturizată la capătul unei îndelungate și răbdătoare pedagogii a lui Dumnezeu cu poporul ales. Iată motivul pentru care nu Întruparea, ci deslușirea la cincizeci de zile după Înviere este clipa cu adevărat institutivă a Bisericii. Pe scurt, a fi de partea lui Hristos înseamnă a fi consecvent cu o istorie începută cu mult timp în urmă, a merge până la capăt, până la ultima consecință.
Ce pot spune toate acestea comunității actuale de credință? Cel puțin două lucruri. În primul rând, Biserica se face din prima clipă înțeleasă, chiar dacă vine spre oameni de culturi și mentalități diferite. A fi în Biserică echivalează așadar cu a înțelege și a fi înțeles. Descoperindu-se pe Sine atât de mult, până la nașterea ca om, Dumnezeu poate fi, altminteri decât înainte, un partener de dialog. Suntem încă departe de limba de lemn, de comunicatele înveninate, de predicile insipide, de triumfalisme și rapoarte seci. Soliditatea construcției spirituale și teologice a Bisericii lui Hristos se vede în efortul de a dezvălui, de a înlocui ezoterismul cu exoterismul. Creștinul autentic este un om cu mintea limpede, comunicând ca atare.
În al doilea rând, riscând să repet locuri comune, momentul rusalic scoate în evidență că unicul cap al Bisericii este Hristos. Motiv să fim foarte circumspecți față de orice tendință sectară, care reclamă accesul pe altă cale la același Domn, dar și față de centralisme instituționale, identificări interesate cu Biserica, patologii culminând în dezgustătoare forme ale cultului personalității. Adică în tot atâtea maniere de negare a centralității lui Hristos în propria Sa Biserică. Măcar și de aceea Rusaliile reprezintă o sărbătoare cumva incomodă: aduce aminte slujitorilor în numele lui Hristos că nu se pot comporta ca și cum Acesta ar fi absent.
Radu Preda

Sursa: www.Culte.ro


Contor Accesări: 823, Ultimul acces: 2026-08-01 00:45:20