Datoria operatorilor media: vestirea Evangheliei - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Datoria operatorilor media: vestirea Evangheliei

[2006-05-24]
Operatori din media catolice din România s-au întâlnit începând de astăzi la mănăstirea greco-catolică din Baia Mare, a surorilor din Ordinul Sfântului Vasile cel Mare. Este a șaptea Întâlnire Națională a Operatorilor din Mass-Media Catolice (INOMC), găzduită acum de Eparhia de Maramureș. Organizatorii locali au fost pr. Angel Zareczki și pr. Simion Ilieș, vicar general al Eparhiei greco-catolice gazdă.

Întâlnirea a fost deschisă de Sfânta Liturghie prezidată azi-dimineață de PS Ioan Șișeștean, Episcopul greco-catolic de Maramureș, în frumoasa biserică de lemn a mănăstirii baziliene. În predica sa, PS Ioan a pornit de la titlul primei enciclice a Papei Benedict - "Dumnezeu este iubire", subliniind faptul că Biserica urmărește să comunice credincioșilor ei pe Dumnezeu-iubire. Episcopul de Maramureș a amintit că prin mijloacele de comunicare socială, lucrătorii din acest domeniu se află ca la înălțimea unui amvon, de unde au datoria de a predica Evanghelia, sau a unei catedre de învățare a credinței celei adevărate. "Ar fi complet nepotrivit ca noi să nu ne folosim de mijloacele moderne de comunicație, fie pentru transmiterea învățăturii, fie pentru a lua poziție față de anumite curente dăunătoare moralei creștine", a spus PS Ioan.

În aceeași zi, Dan Tomozei, președintele Ligii Jurnaliștilor din Sibiu, a făcut o prezentare a tehnicilor necesare în organizarea unei campanii media și în alcătuirea unei strategii pentru a promova un proiect sau a apăra un obiectiv. Mai apoi participanții s-au împărțit în două echipe, fiecare pregătindu-se pentru susținerea unei simulări de conferință de presă. Au urmat cele două "conferințe de presă", ținute în fața tuturor participanților, care au încercat să pună în practică partea teoretică de dimineață. Mâine participanții vor discuta diferite proiecte diecezane și naționale, iar ziua de vineri va fi dedicată Maramureșului, mai ales din punct de vedere etnografic.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 733, Ultimul acces: 2026-08-19 07:15:58