Abținere de la cuvinte și imagini pentru a asculta Cuvântul - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Abținere de la cuvinte și imagini pentru a asculta Cuvântul

[2008-02-11]
A posti în ceea ce privește cuvintele și imaginile în acest Post Mare ne va ajuta să ne pregătim sufletul să asculte Cuvântul lui Dumnezeu - Cuvântul cu 'C' mare -, a afirmat pr. iezuit Federico Lombardi, director al Biroului de Presă al Vaticanului, în cadrul recentei ediții a programului săptămânal 'Octava Dies' al Televiziunii Vaticanului. El a reflectat asupra propunerii pe care Papa Benedict al XVI-lea a făcut-o joi, 7 februarie 2008, preoților Diecezei de Roma, când a fost întrebat cum trebuie să fie trăit Postul Mare. Papa a răspuns: 'Cred că timpul Postului trebuie să fie un timp de abținere de la cuvinte și imagini, deoarece avem nevoie de puțină tăcere, de puțin spațiu, fără a fi constant bombardați de imagini. Avem nevoie să creăm spații de tăcere [...] pentru a ne desc hide inimile către adevărata imagine, către adevăratul Cuvânt'.
Pr. Lombardi a repetat observația Sfântului Părinte: 'Trăim într-un timp în care suntem inundați de cuvinte și imagini. Acestea sunt atât de multe și atât de derutante încât își pierd valoarea și este dificil să recunoaștem în ele semnificația profundă'. Purtătorul de cuvânt a continuat: 'Avem nevoie nu doar de un post trupesc, ci poate chiar mai mult de un `post` de la cuvinte și imagini, pentru a redescoperi spațiul tăcerii interioare în care putem asculta Cuvântul, Cuvântul lui Dumnezeu - Cuvântul cu `C` mare. În aceste timpuri de dezvoltare explozivă a comunicațiilor sociale, este un important drum de reflecție și căutare spirituală. Dificil, dar vital. O disciplină, ar trebui să spunem un ascetism, în folosirea mijloacelor de comunicare este mai urgent ca oricând, pentru ca să putem ști cum să le folosim în bine și nu să devenim sclavii lor'.
Pr. Lombardi a arătat că Papa a m a i oferit o altă reflecție: 'El a observat cu pătrundere că există o renaștere pozitivă a artei și muzicii creștine. Nu trebuie doar să reușim să tăcem într-o invazie de superficialitate, vulgaritate și pornografie, ci trebuie și să ne opunem efectiv ei, hrănindu-ne privirea și viața interioară, imaginația și simțurile interioare cu frumusețe purificatoare și imagini adevărate. Isus este imaginea adevărată a lui Dumnezeu, ne amintește Papa. Avem nevoie să ne întoarcem la a contempla - cu ochi fizici și spirituali - nu doar imaginile din Evanghelie, ci și fiecare formă de frumusețe care este capabilă de a elibera spiritul. Tăcerea este adevărată frumusețe pentru libertatea spiritului'.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1025, Ultimul acces: 2026-07-31 02:32:28