Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit la Palatul Patriarhiei[2026-06-03]de Ştefana TotorceaSfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit miercuri la Palatul Patriarhiei. Ierarhii şi-au început ziua cu mulţumire şi cerând binecuvântarea lui Dumnezeu: Preasfinţitul Părinte Nichifor Botoşăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, a oficiat o slujbă de Te Deum în Sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei. În continuare, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal şi Secretarul Sfântului Sinod, a făcut apelul nominal al ierarhilor prezenţi. După constatarea cvorumului, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a declarat deschisă şedinţa de lucru şi a prezentat punctele de pe agenda comisiilor sinodale. Ierarhii au de discutat, la comisii, 37 de puncte. Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit miercuri, 3 iunie 2026, la Palatul Patriarhiei. Foto: Basilica.ro / Mircea Florescu „Sunt prevăzute şi unele daruri, unele cărţi care au apărut între timp şi un număr special din Vestitorul Ortodoxiei care, într‑o formă foarte elegantă, ne reaminteşte cele mai importante momente de la sfinţirea picturii Catedralei Naţionale. Este foarte important să avem în arhivă cele mai frumoase imagini de la astfel de evenimente”, a anunţat Părintele Patriarh Daniel. „Am considerat că este nevoie să oferim şi copii după actul de sfinţire a picturii, după tomosul respectiv, dar şi copii după tomosurile de canonizare ale sfinţilor români de anul trecut şi ale sfintelor femei românce din anul acesta, pentru a le face publice în eparhii, dar şi pentru a le păstra în arhivele centrelor eparhiale ca evenimente importante ale momentelor legate de Centenarul Patriarhiei Române şi de promovarea cultului sfinţilor români în Biserica Ortodoxă”, a adăugat Patriarhul României. În a doua parte a sesiunii de miercuri, ierarhii au lucrat pe comisii: Comisia pastorală, monahală şi socială; Comisia teologică, liturgică şi didactică; Comisia canonică, juridică şi pentru disciplină; şi Comisia pentru comunităţi externe, relaţii interortodoxe, intercreştine şi interreligioase. Ierarhii, împărţiţi pe comisii, au 37 de puncte pe agenda de lucru. Foto: Basilica.ro / Mircea Florescu Rapoartele comisiilor au fost apoi prezentate în plen. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 41, Ultimul acces: 2026-06-23 21:30:14
|
Timp total: 0.03s...
[]:1