Întâlnire la Blaj a persoanelor consacrate din Eparhia de Cluj-Gherla[2026-06-03]foto: EparhiaClujGherla.roLuni, 1 iunie 2026 – în cea de-a doua Zi de Rusalii -, persoanele consacrate din Eparhia de Cluj-Gherla s-au întâlnit la Blaj. Pe parcursul acestei zile de mare sărbătoare pentru întreaga Biserică, împreună, fraţii şi surorile l-au urmat pe Domnul pe drumul „comuniunii, al unităţii şi al păcii”. Preafericirea Sa Claudiu, Arhiepiscop Major, a luat parte la întâlnire. Au participat, de asemenea, pr. Vasile Tofană SJ, Vicar general, şi Mihai Radu Andrei, secretar episcopal. S-au unit în bucuria acestei zile la Blaj: surori din Congregaţia Surorilor Maicii Domnului (CMD) cu Maica Teodorina, Superioara generală a CMD, şi pr. Cristian David, rector al Sanctuarului CMD din Cluj, surori ale Ordinului „Sfântului Vasile cel Mare”, cu Maica Andreea, Superioara provincială OSBM, şi pr. Ioan Pop capelan al Mănăstirii OSBM din Cluj, Călugării bazilieni, cu pr. ieromonah Ioan Albu, Protoegumen OSBM, călugări ai Societăţii lui Isus (Iezuiţi), cu pr. Marius Taloş, Superior al comunităţii din Cluj-Napoca SJ. Au fost prezente, de asemenea, surorile din Congregatio Jesu, şi, recent revenite la Cluj după o pauză de câţiva ani, surorile Congregaţiei Sfântului Iosif al Apariţiei. În prima parte a programului, persoanele consacrate au participat la Sfânta Liturghie arhierească, din Catedrala „Preasfânta Treime” a Blajului, celebrată de Preafericirea Sa Claudiu, alături de care au concelebrat Preasfinţia Sa Cristian şi preoţi din Blaj şi din Cluj. În cadrul Sfintei Jertfe liturgice a avut loc Prima Sf. Împărtăşanie pentru un grup de copii, precum şi, o hirotonire preoţească, a pr. Romulus Borbely, din Eparhia de Cluj-Gherla, şi o hirotonire diaconală, a dc. Alex Mihai Maier, din Arhieparhia de Alba Iulia şi Făgăraş. Din Catedrala Arhiepiscopală Majoră, fraţii şi surorile s-au îndreptat către un alt sfânt locaş de profundă rezonanţă istorică: Capela Arhiereilor din Blaj, unde au fost primiţi de preoţii capelei, pr. Liviu-Nicolae Ursu şi pr. Vlad Mezei, care au luat parte şi la programul de rugăciune ce a urmat. Deşi era prevăzut, iniţial, un pelerinaj la Sanctuarul de la Cărbunari-Blaj, din cauza vremii instabile partea a II-a a programului s-a desfăşurat în sfântul locaş ridicat pe pietrele credinţei – Arhiereii români uniţi cu Roma înmormântaţi în Capela Arhiereilor (v. aici). În biserica „Adormirea Maicii Domnului” ridicată peste capelă, în reculegere şi rugăciune, persoanele consacrate s-au rugat Calea Crucii a Fericiţilor Episcopi martiri, pe care au oferit-o pentru Biserică şi pacea lumii. Preafericirea Sa Claudiu s-a alăturat persoanelor consacrate la această Cale a Crucii, o rugăciune închegată în totalitate din cuvintele Fericitului Cardinal Iuliu Hossu, în care, deşi se face referite la patimi – patimile încarcerării la Sighet -, rămân în fir neîntrerupt cuvinte ce proclamă, cu blândeţe, adevărul credinţei şi biruinţa dreptăţii şi a iubirii. Sub inspiraţia cuvintelor Fericitului martir Iuliu, Întâistătătorul Bisericii Greco-Catolice s-a adresat persoanelor consacrate după rugăciune, „Ce frumos este să vedem cum cuvintele Fericitului Cardinal Iuliu Hossu se împlinesc şi noi le citim şi parcă ne sunt scrise fiecăruia dintre noi, ca o scrisoare de dragoste, ca o moştenire dragă, şi parcă simţim prezenţa Fericitului Cardinal Iuliu Hossu, a Episcopilor martiri, în mod concret, tainic, e adevărat, dar puternic în viaţa noastră. Şi simţim puterea credinţei – credinţa lor care nu este o sumă de adevăruri, nu este un curriculum teologic, ci este un dar primit de la Dumnezeu.” Iar viaţa consacrată, călugării, persoanele consacrate, congregaţiile au un loc cu totul aparte în viaţa Bisericii, ea are rolul de a face să crească, de a pune în valoare darul credinţei în Biserică. Şi dacă fiecare ordin sau congregaţie îşi are propria spiritualitate şi misiune, pe care o trăieşte în felul propriu, a subliniat că „toţi împreună avem o cale specifică în Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică. E diferită de cea din alte Biserici, dar e specifică, are ceva anume, o culoare anume, un parfum anume”. Preafericirea Sa Claudiu a invitat ca în momentele următoare – un timp dedicat reflecţiei – să fie pusă în lumină diversitatea vieţii consacrate, pentru a înţelege care este „culoarea hainei iubirii întregii Biserici”, la care contribuie fiecare cu specificul său. Un accent deosebit Ierarhul l-a pus pe comuniune. A spus persoanelor consacrate să păstreze în suflet momentele acestei întâlniri, „şi să ştim, în momente dificile, să ne regăsim pe băncile acestei biserici toţi împreună, să ştim că putem contacta rugăciunea celorlalţi în mod foarte concret, nu general”. A invitat la comuniune: „Să încercăm să ne avem unii pe alţii!” La final, a propus persoanelor consacrate ca, în faţa Crucii lui Cristos, să se întrebe: Ce aşteaptă Dumnezeu astăzi de la noi? Ce aşteaptă de la ordinul sau congregaţia noastră? Ce putem face mai mult pentru unitatea Bisericii? La aceste întrebări au căutat răspunsuri persoanele consacrate, întrebări puse în lumina rugăciunii lui Isus: „Ca toţi să fie una”. Preafericirea Sa a arătat că această cerere nu se referă doar la ecumenism, ci începe în interiorul fiecărei comunităţi şi al fiecărui grup de credincioşi. În capela de la demisolul bisericii, adevărată „anticameră” a Cerului în care, pare că foarte aproape, îşi trăiesc veşnicia vrednicii Arhierei români uniţi cu Roma -, a urmat un timp de interogare şi răspuns. Fraţii şi surorile şi-au împărtăşit unii altora gânduri ale inimii – trăiri, experienţe, impresii, în care l-au recunoscut pe Dumnezeu prezent, viu, activ în fiecare viaţă, în fiecare misiune, în Biserică. După momentele de împărtăşire, Preafericirea Sa Claudiu le-a spus: „Am făcut un pas, şi acest pas este extrem de important: fiecare a vorbit despre o carismă personală, o carismă a instituţiei, congregaţiei sau ordinului, dar toţi au plecat de acolo spre Isus şi Maica Sfântă”. Şi, a continuat, „la fel cum în Calea Crucii sunt mai multe personaje, dar fiecare are un rol specific, toţi avem rolul nostru pe Calea Crucii, pentru a-l regăsi pe Isus în fraţii şi surorile noastre”. Preafericirea Sa Claudiu a mulţumit lui Dumnezeu „pentru extraordinara bogăţie a vieţii consacrate din Episcopia de Cluj-Gherla şi din întreaga Biserică”. A adăugat: „Sper să avem o întâlnire şi la nivelul întregii Biserici Greco-Catolice, cu toate persoanele consacrate”. Persoanelor consacrate din Eparhia de Cluj-Gherla le-a spus: „Vă mulţumesc pentru tot ce faceţi, pentru tot ceea ce ştim şi, mai ales, pentru tot ceea ce nu ştim – pentru că o mare parte din viaţa consacrată are loc în cămara lăuntrică a sufletului, acolo unde sufletul se întâlneşte cu Isus şi cu Maica Sfântă.” A dat, la final, arhiereasca binecuvântare, invocând darurile Sfântului Spirit peste fraţii şi surorile cu suflete reînnoite în har, bucurie şi speranţă. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 38, Ultimul acces: 2026-06-23 23:59:34
|
Timp total: 0.03s...
[]:1