PF Claudiu la jubileul a 200 de ani ai bisericii din Mediaş[2026-06-03]foto: Direcţia pentru Cultură a Primăriei MediaşComunitatea greco-catolică din Mediaş a celebrat sâmbătă, 30 mai 2026, împlinirea a două secole de la construirea bisericii greco-catolice „Înălţarea Domnului”, monument istoric şi lăcaş de cult reprezentativ pentru istoria şi identitatea românească din această parte a Transilvaniei. Edificată în anul 1826 prin grija Episcopului Ioan Bob, biserica rămâne până astăzi un simbol al credinţei, culturii şi dăinuirii comunităţii greco-catolice medieşene. Manifestările jubiliare au debutat prin primirea Preafericirii Sale Claudiu-Lucian Pop, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, alături de reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, clerici şi numeroşi credincioşi veniţi să participe la acest moment de sărbătoare. Un moment deosebit al zilei l-a constituit dezvelirea şi binecuvântarea plăcilor comemorative dedicate bicentenarului bisericii şi primei şcoli cu predare în limba română din Mediaş, două instituţii care au contribuit în mod decisiv la păstrarea identităţii spirituale şi culturale a românilor din zonă. În continuare, a fost celebrată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie arhierească, prezidată de Preafericirea Sa Claudiu. Alături de Arhiepiscopul Major au concelebrat pr. Septimiu Nicula, protopop de Mediaş şi Dumbrăveni, pr. paroh Sorin Muntean, paroh al bisericii „Înălţarea Domnului” din Mediaş şi numeroşi preoţi invitaţi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul Catedralei Arhiepiscopale Majore „Sfânta Treime” din Blaj. După celebrarea liturgică, programul aniversar a continuat cu o conferinţă dedicată istoriei comunităţii greco-catolice din Mediaş şi personalităţii Episcopului Ioan Bob, ctitorul bisericii. Comunicările susţinute de părintele prof. dr. Cristian Barta, decanul Facultăţii de Teologie Greco-Catolică şi de prof. dr. Vasile Mărculeţ au evidenţiat viaţa şi activitatea Episcopului Ioan Bob, contextul istoric al edificării lăcaşului de cult, precum şi rolul esenţial pe care Biserica Română Unită l-a avut în viaţa spirituală, educaţională şi culturală a românilor din Mediaş de-a lungul ultimelor două secole. La finalul simpozionului, pr. paroh Sorin Muntean a adresat un cuvânt de mulţumire Preafericirii Sale Claudiu pentru prezenţă, rugăciune şi binecuvântare, exprimând totodată recunoştinţă faţă de toţi cei care au contribuit, de-a lungul timpului, la conservarea, restaurarea şi înfrumuseţarea acestui valoros monument de patrimoniu şi la dezvoltarea vieţii pastorale a parohiei. Pentru a marca importanţa acestui jubileu, Gheorghe Roman, primarul municipiului Mediaş, a oferit diplome şi distincţii persoanelor care s-au remarcat prin implicarea lor în organizarea manifestărilor aniversare şi în susţinerea activităţilor culturale şi pastorale ale comunităţii. Evenimentul s-a încheiat într-o atmosferă de comuniune şi bucurie frăţească, participanţii reunindu-se la o agapă festivă, prilej de întâlnire, dialog şi rememorare a celor două sute de ani de istorie pe care biserica greco-catolică „Înălţarea Domnului” îi înscrie în patrimoniul spiritual al Mediaşului şi al Bisericii Române Unite. Aniversarea acestui jubileu a reprezentat nu doar o privire recunoscătoare spre trecut, ci şi o reafirmare a misiunii pe care comunitatea greco-catolică din Mediaş este chemată să o continue astăzi: mărturisirea credinţei, cultivarea valorilor creştine şi păstrarea vie a moştenirii spirituale lăsate de înaintaşi. (Biroul de presă al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş, Nicu Goga) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 40, Ultimul acces: 2026-06-23 12:20:04
|
Timp total: 0.05s...
[]:1