Dublă sărbătoare în comunitatea catolică română din Cremona[2026-06-03]foto: Ercis.roDuminică, 31 mai 2026, şapte candidaţi au primit Sacramentul Sfântului Mir prin impunerea mâinilor PS Antonio Napolioni în cadrul Sfintei Liturghii a hramului Capelaniei românilor catolici din Cremona, „Sfânta Treime”. Sfânta Liturghie pontificală solemnă a fost prezidată de PS Antonio Napolioni (Episcopul Diecezei de Cremona) şi concelebrată de pr. Vilmo Realini (responsabilul Unităţii Pastorale Borgo Loreto din care facem parte), de pr. Matteo Bottesini (vicarul Episcopului) şi bineînţeles de pr. Ionuţ-Gabriel Giurgică, părintele nostru paroh, care a dirijat şi corul în acelaşi timp. Acest eveniment a adunat un număr mare de credincioşi îmbrăcaţi în straie populare tradiţionale, ceea ce a înfrumuseţat şi mai mult sărbătoarea. Cu mari emoţii, alături de pr. Ionuţ-Gabriel Giurgică, cei şapte candidaţi la Mir, cât şi familiile, naşii şi toată comunitatea au pregătit primirea Episcopului după cum este tradiţia în România cu colac şi sare, iar Excelenţa Sa a fost foarte încântat şi bucuros. Atmosfera de sărbătoare a fost marcată şi de cântările frumoase şi solemne care au înfrumuseţat Sfânta Liturghie pregătite de Corul „Sanctissima Trinitatis” şi de Corul „Allegria” al comunităţii noastre, dirijate fiind de însuşi pr. Ionuţ-Gabriel şi acompaniate la chitară de Elena Adam, iar la orgă de Robert Adam, un prieten drag al comunităţii care ori de câte ori este nevoie, este disponibil să vină de la Mondovi (Cuneo) până la Cremona ca să ne dea o mână de ajutor la cântat. Ca sărbătoarea să fie şi mai autentică, cei 7 adolescenţi care au primit Mirul împreună cu părinţii şi naşii, pe fundalul muzical al orgii, au adus în procesiune la altar oferirea darurilor. Excelenţa Sa Episcopul Antonio Napolioni a început predica cu cuvintele pe care le-au cântat copiii la Aleluia şi anume: „Sărbătoarea noastră nu trebuie să sfârşească, şi nu se va sfârşi”, specificând astfel că în această mare sărbătoare a Sfintei Treimi trebuie să ne lăsăm inimile pătrunse de această mare iubire pe care Dumnezeu o are faţă de noi demonstrându-ne că l-a trimis şi sacrificat pe unicul său fiu din iubire faţă de noi citând astfel: „Dumnezeu e nebun de iubire pentru noi!” Tot aşa şi Duhul Sfânt este iubirea perfectă dintre Tatăl şi Fiul – acel raport care există şi într-o familie şi anume a libertăţii şi unităţii. Cuvântul de învăţătură al Episcopului a fost o invitaţie la perseverenţa în credinţă prin exemplul şi misterul Sfintei Treimi de unitate şi libertate, subliniind faptul că Sfânta Treime ne învaţă astăzi că este posibil să fim uniţi şi liberi în acelaşi timp ca familie ca şi comunitate, şi anume în acelaşi timp de a nu sufoca sau poseda, ci de a dărui din timpul nostru ca să existe acea armonie sublimă. Încă de la începutul Sfintei Liturghii Episcopul a fost încântat şi a observat toată lumea din biserică îmbrăcată în straie de sărbătoare subliniind faptul că nu mai este nevoie să meargă în România, deoarece România este în biserica din Cremona prin port, cultură, tradiţii şi că noi trăim credinţa în mod autentic şi frumos… un exemplu pentru comunitatea italiană. Ca sărbătoarea să fie şi mai desăvârşită, mai simţită.. ca să nu aibă doar două evenimente în aceeaşi zi, aici vedem lucrarea Duhului Sfânt, toată comunitatea, cât şi pr. Ionuţ-Gabriel a mai trăit şi ceva pozitiv şi intens, şi anume: Excelenţa Sa Episcopul Antonio a surprins comunitatea cu o veste minunată, aceea că pr. Ionuţ-Gabriel i s-a prelungit mandatul pentru încă 3 ani şi în acelaşi timp Episcopul vrea să integreze comunitatea noastră în Consiliul Pastoral diecezan, ceea ce nu s-a mai întâmplat până acum şi îi mulţumim pentru recunoştinţa şi încrederea acordată. La finalul Sfintei Liturghii, o reprezentantă a comunităţii noastre şi doi copii care au primit Mirul, în numele celor miruiţi, au exprimat mulţumirile adresate Excelenţei Sale, pentru marele dar de care i-a făcut părtaşi. Monica Petrina, în discursul său de mulţumire, a subliniat faptul că prezenţa Episcopului în mijlocul nostru nu a fost doar o onoare, ci şi un semn tangibil al unei paternităţi spirituale prin care ne-a demonstrat că nu am fost şi nu suntem singuri, deoarece legătura dintre Dieceza de Cremona şi comunitatea noastră datează de mai bine de 20 de ani. Datorită intervenţiei Excelenţei Sale de ghid şi păstor şi datorită pr. Gabriel am putut beneficia de recunoaşterea existenţei noastre ca o capelanie, a activităţilor religioase şi culturale. Ori de câte ori am bătut la uşa Episcopului, am fost ascultaţi şi primiţi – a mai specificat Monica. Dacă astăzi suntem aici, o comunitate vie, integrată şi capabilă de a transmite credinţa noilor generaţii în această etapă fundamentală de creştere a comunităţii noastre, aceasta o datorăm Excelenţei Sale prin acordurile realizate împreună cu Dieceza de Iaşi. La finalul discursului, Sonia şi Andrei, în numele celor miruiţi, au mulţumit Excelenţei Sale pentru conferirea sacramentului Mirului, pentru prezenţa sa în mijlocul nostru, dar şi pentru faptul că mereu am fost primiţi şi ascultaţi fiind astfel o parte vie şi iubită de Biserica din Cremona pe care Excelenţa Sa o păstoreşte cu multă dragoste şi devotament. Toată comunitatea parohială, candidaţii la Mir, părinţii, naşii, cât şi oaspeţii care au fost prezenţi din mai multe oraşe (Parma, Mondovi, Napoli, Roma, Torino, Verona, Anglia şi din Irlanda) atât pentru celebrarea Mirului, cât şi a hramului comunităţii noastre au însoţit cu rugăciune şi emoţii acest moment simţit şi trăit intens. De asemenea, reuşita acestui moment nu ar fi fost posibilă fără muncă şi efortul pr. Ionuţ-Gabriel Giurgică care s-a dedicat trup şi suflet în pregătirea adolescenţilor care au primit Mirul, în pregătirea corurilor, cât şi în organizarea acestei sărbători minunate. Pentru ca bucuria să nu se termine odată cu Sfânta Liturghie, întreaga comunitate, cât şi familiile celor miruiţi au pregătit în oratoriu o mică gustare. Urăm din suflet celor şapte adolescenţi ca Duhul Sfânt, prin revărsarea asupra lor cu darurile sale în această etapă fundamentală a credinţei lor, să îi lumineze şi să îi călăuzească paşii pe drumul vieţii şi ca ei să continue să fie un far de speranţă pentru viitor, iar bunul Dumnezeu să le dea toate harurile necesare de care au nevoie. (Elena Adam pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 37, Ultimul acces: 2026-06-23 23:05:15
|
Timp total: 0.05s...
[]:1