PS Anton Coşa la hramul parohiei Tiraspol[2026-06-03]foto: CatolicMold.mdDuminică, 31 mai 2026, PS Anton Coşa a fost întâmpinat la parohia „Sfânta Treime” din Tiraspol, pentru a prezida celebrarea solemnităţii Preasfintei Treimi, hramul comunităţii locale. Episcopul a fost întâmpinat cu mare bucurie de comunitate în frunte cu parohul pr. Piotr Kuszman, pentru a împărtăşi cu păstorul diecezan această sărbătoare. Comunitatea din Tiraspol, care a pregătit cu mare entuziasm sărbătoarea, s-a arătat încă o dată un exemplu de devoţiune, fraternitate şi bucurie de a împărtăşi acest moment cu toţi oaspeţii şi cu Episcopul Anton, care a şi prezidat Sfânta Liturghie, evenimentul central al hramului parohial. În cuvântul său introductiv, PS Anton Coşa i-a chemat pe credincioşi să contemple misterul Sfintei Treimi – Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt – definindu-l drept inima însăşi a credinţei creştine. Episcopul i-a mulţumit lui Dumnezeu pentru darul de a celebra împreună cu comunitatea din Tiraspol această importantă sărbătoare, amintind totodată de semnificaţia deosebită a acestui an pentru Biserica locală: cea de-a 25-a aniversare a ridicării Administraturii Apostolice la rangul de Dieceză şi cea de-a 25-a aniversare a întemeierii parohiei din oraşul Tiraspol. În cadrul predicii, Episcopul a oferit o reflecţie profundă asupra misterului Sfintei Treimi, pornind de la imaginea celebrului tablou al fiului risipitor de Rembrandt. PS Anton a subliniat că cele două mâini diferite ale tatălui – una masculină şi una feminină – reprezintă simbolic iubirea infinită a lui Dumnezeu, o iubire care îmbrăţişează omenirea cu afecţiune paternă şi maternă. Citând cuvintele Sfântului Irineu de Lyon, Episcopul a amintit că Fiul şi Duhul Sfânt sunt „cele două mâini” cu care Tatăl îmbrăţişează lumea. De aici a pornit şi referinţa la adevărul fundamental celebrat în această solemnitate: Dumnezeu nu este doar Trinitate, ci este mai presus de toate iubire. Comentând dialogul dintre Isus şi Nicodim din Evanghelia după Ioan, Episcopul a menţionat că Tatăl l-a dăruit pe Fiul lumii pentru mântuirea omenirii şi că lucrarea Sfintei Treimi continuă şi astăzi prin acţiunea comună a Tatălui, a Fiului şi a Duhului Sfânt: Tatăl creează, Fiul mântuieşte, iar Duhul Sfânt sfinţeşte. Episcopul i-a chemat pe credincioşi nu doar să înţeleagă misterul Sfintei Treimi, ci mai ales să îl trăiască concret în viaţa lor de zi cu zi prin caritate şi iubire de Dumnezeu şi faţă de aproapele. Făcând referire la porunca iubirii, el a îndemnat comunitatea să păstreze în sine chipul lui Dumnezeu primit la botez, să invoce cu încredere la milostivirea divină şi să trăiască o rugăciune autentică. La sfârşitul celebrării, PS Anton a reamintit că, la fel cum Sfânta Treime îmbrăţişează întreaga omenire cu iubirea sa, fiecare credincios este chemat să devină un semn concret al acestei iubiri faţă de ceilalţi, în special faţă de cei care au mai multă nevoie de atenţie, apropiere şi milostivire. Ulterior, a urmat un moment de fraternitate şi prietenie şi o gustare pregătită de comunitatea parohială. Pentru Episcopul Anton, vizita cu ocazia sărbătorilor parohiale este întotdeauna o mare bucurie, întâlnind comunităţi mişcate de credinţă sinceră şi comuniune autentică cu Cristos şi cu Biserica. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 46, Ultimul acces: 2026-06-23 18:41:48
|
Timp total: 0.05s...
[]:1