25 de copii au primit Prima Sfântă Împărtăşanie Solemnă în Catedrala din Blaj - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

25 de copii au primit Prima Sfântă Împărtăşanie Solemnă în Catedrala din Blaj

[2026-06-03]
foto: AEGC.ro / Costin Oprean
În sărbătoarea Preasfintei Treimi, hramul Catedralei Arhiepiscopale Majore din Blaj, 25 de copii au primit pentru prima dată, în mod solemn, Sfânta Împărtăşanie. Momentul deosebit din viaţa lor spirituală a avut loc în cadrul Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii celebrate de Preafericirea Sa Claudiu-Lucian Pop, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

A devenit deja o frumoasă tradiţie ca, în a doua zi de Rusalii, odată cu sărbătorirea hramului Catedralei „Sfânta Treime”, copiii din parohiile greco-catolice ale Blajului să facă acest pas important pe drumul credinţei, primindu-l pentru prima dată pe Isus Euharistic în inimile lor. În acest an, majoritatea copiilor provin de la Liceul Teologic Greco-Catolic „Sfântul Vasile cel Mare” din Blaj. Timp de mai multe luni, aceştia s-au pregătit pentru acest moment prin întâlniri de cateheză, rugăciune şi formare spirituală, sub îndrumarea sr. Luminiţa CMD. Pregătirea a culminat cu prima lor Spovadă, prin care au fost introduşi mai profund în viaţa sacramentală a Bisericii.
Prin primirea Sfintei Împărtăşanii Solemne, copiii au intrat într-o nouă etapă a vieţii lor creştine, devenind participanţi deplini la Taina Euharistiei şi asumându-şi, cu responsabilitate, chemarea de a-l urma pe Cristos şi de a trăi în lumina Evangheliei. Întreaga celebrare a fost marcată de bucurie şi recunoştinţă, fiind un prilej de har nu doar pentru copii, ci şi pentru familiile lor, pentru naşi şi pentru întreaga comunitate adunată în jurul altarului. Referindu-se la semnificaţia acestui moment, Preafericirea Sa Claudiu a subliniat că Prima Sfântă Împărtăşanie reprezintă un pas important în maturizarea spirituală a copiilor, care încep să îşi asume în mod conştient credinţa şi să lase Cuvântul lui Dumnezeu să le lumineze viaţa. Totodată, Arhiepiscopul Major i-a îndemnat pe toţi credincioşii să redescopere prospeţimea şi unicitatea întâlnirii cu Cristos în Euharistie.
„Avem o bucurie mare deoarece copiii din comunitate îl vor primi în mod solemn pentru prima dată pe Isus în sufletul lor. Se spovedesc pentru prima dată. Încep să fie responsabili, să judece cu mintea lor, să lase cuvântul lui Dumnezeu în inima lor pentru ca acest cuvânt să le lumineze viaţa. Şi momentul în care ei îl vor primi în sufletul lor pe Isus Cristos este o aducere aminte şi pentru noi, fiindcă riscăm de multe ori să-l primim pe Isus şi să ni se pară normal. Să venim la Sfânta Liturghie şi să ni se pară normal. Să ne spovedim şi să ni se pară normal. Ori pentru fiecare dintre noi întâlnirea cu Isus Cristos este unică. Astăzi, pentru copilaşi, este momentul solemn, dar atunci când ei îl vor primi pe Cristos să ne aducem aminte că şi noi suntem copii în faţa lui Dumnezeu. Orice rol am avea în societate, suntem şi vom rămâne copii în faţa lui Dumnezeu.”
Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost celebrată de Preafericirea Sa Claudiu împreună cu Preasfinţia Sa Cristian Dumitru Crişan, Episcop auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş, şi un sobor de preoţi din Arhieparhia de Alba Iulia şi Făgăraş şi din Eparhia de Cluj-Gherla. În atmosfera luminoasă a sărbătorii Preasfintei Treimi şi sub ocrotirea Fericiţilor Episcopi Martiri Greco-Catolici Români, celebraţi în acest an în aceeaşi zi, comunitatea din Blaj a trăit încă o dată bucuria credinţei transmise noilor generaţii şi a întâlnirii personale cu Cristos prezent în Sfânta Euharistie. (Biroul de presă al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş, Nicu Goga)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 37, Ultimul acces: 2026-06-23 19:48:32