Teologie şi mărturie creştină în dialog: Tema sfinţeniei a fost dezbătută la un simpozion de la Mănăstirea Neamţ - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Teologie şi mărturie creştină în dialog: Tema sfinţeniei a fost dezbătută la un simpozion de la Mănăstirea Neamţ

[2026-06-03]
de Cristian Damian

Tema sfinţeniei s-a aflat în centrul dezbaterilor din cadrul unui simpozion găzduit în perioada 1–3 iunie de Mănăstirea Neamţ. Evenimentul, ajuns la a 2-a ediţie, s-a intitulat „Teologie şi mărturie creştină în dialog”.
Manifestarea academică a reunit profesori, cercetători şi specialişti din mai multe centre universitare din România şi din Republica Moldova. Lucrările au avut loc la Centrul Social-Cultural al aşezământului monahal.
Părintele Paul-Cezar Hârlăoanu, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Sfântul Dumitru Stăniloae” din Iaşi, a explicat că tema ediţiei din acest an a fost inspirată de contextul Anului omagial şi comemorativ 2026 din Patriarhia Română.
Potrivit părintelui decan, întâlnirea şi-a propus să reunească în dialog reprezentanţi ai tuturor ramurilor teologiei.
„Este o temă ce-şi propune să adune la un loc, la aceeaşi masă de discuţie, teologi din toate domeniile: teologie biblică, teologie istorică, teologie sistematică, teologie practică, inclusiv din zona artei sacre şi din zona asistenţei sociale”.
Tema sfinţeniei în lumea actuală
Unul dintre obiectivele principale ale simpozionului a fost reflecţia asupra modului în care idealul sfinţeniei poate fi înţeles şi asumat în societatea contemporană: „Ne propunem să dialogăm asupra posibilităţilor dobândirii sfinţeniei în lumea contemporană”.
Părintele Paul-Cezar Hârlăoanu a evidenţiat şi semnificaţia locului ales pentru desfăşurarea manifestării.
„Încercăm în acest mediu al Mănăstirii Neamţ, într-o zonă încărcată de sfinţi şi de sfinţenie, să descoperim împreună, prin discuţie, prin dialog şi prin referatele ce se prezintă, dinamica aceasta a sfinţeniei ca drum ce duce spre Împărăţia lui Dumnezeu”.
Evenimentul a fost organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Dumitru Stăniloae” din Iaşi, în parteneriat cu instituţii academice, bisericeşti şi culturale.
Programul simpozionului a inclus sesiuni plenare şi lucrări pe secţiuni, urmând ca ediţia din acest an să se încheie prin prezentarea concluziilor rezultate în urma dezbaterilor şi comunicărilor ştiinţifice.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 113, Ultimul acces: 2026-06-23 12:18:33