Al doilea Mitropolit al Banatului a fost comemorat la Catedrala din Timișoara - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Al doilea Mitropolit al Banatului a fost comemorat la Catedrala din Timișoara

[2020-09-28]
de Sorin Ionițe

Mitropolitul Nicolae Corneanu a fost comemorat duminică, 27 septembrie 2020, în Catedrala din Timișoara, la șase ani de la trecerea la Domnul.
Slujba de pomenire a fost oficiată de IPS Ioan, actualul Mitropolit al Banatului, la finalul Sfintei Liturghii.
După slujba din biserică, un grup restrâns de clerici și credincioși a coborât în cripta ierarhilor de la subsolul catedralei, locul de veșnică odihnă a întâistătătorilor Mitropoliei Banatului și s-au rugat pentru sufletul IPS Nicolae.
La ieșirea din catedrală, toți credincioșii au primit pachete alimentare întru pomenirea celui de-al doilea mitropolit al Banatului.
Mitropolitul Nicolae Corneanu s-a născut în 21 noiembrie 1923, la Caransebeș, într-o familie preoțească. Timp de un an de zile a fost episcop al Aradului, Ienopolei și Hălmagiului. Apoi, în 17 februarie 1962, a fost ales Mitropolit al Banatului, unde a păstorit timp de 52 de ani. A trecut la Domnul în 28 septembrie 2014.
Primul mitropolit al Banatului a fost IPS Vasile Lăzărescu (1947-1961).
Vezi mai multe detalii biografice pe site-ul oficial al Mitropoliei Banatului.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 581, Ultimul acces: 2026-08-15 04:33:13