| Biserica Sf. Treime Chircesti
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Chircesti | |||||||
| Comună: | Miclesti | |||||||
| Judet: | Vaslui | |||||||
| Cod postal: | 737361 | |||||||
| Telefon: | 0724... Click aici pentru a Vizualiza Telefoanele! | |||||||
| Adresa de e-mail: | NU deţinem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | www.protoieriaVaslui.ro, www.episcopiahusilor.ro, www.primariaMiclesti.ro, www.cjVS.ro, vs.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Preot: | Tomozei Justinian | |||||||
| Hram: | Sf. Treime | |||||||
| Detalii: | Biserica actuala, avand hramul „Sfanta Treime” a fost zidita in 1809-1810, si are drept ctitor principal pe Alexandru Hrisoverghi, fostul proprietar al mosiei si al satului Chircesti. Neam de greci, veniti in Moldova in timpul lui Petru Şchiopul, va stapai in tinutul Vasluiului, la Negresti, Poiana Carnului si Pribesti, iar la Chircesti va ajunge „stapan” prin casatorie cu Casandra, fiica lui Sandu Miclescu, spatar in vremea domitorului Ionita Sandu Sturza. Data zidirii a fost trecuta in greceste pe icoana hramului de pe catapeteasma si pe o inscriptie chirilica sculptata in lemn de stejar, asezata la intrarea in pronaos, care avea urmatorul text: „Mai intai socotiti-va si apoi intrati in Sfanta Sfintilor – 1810 dec. 4”. Acestea au fost distruse odata cu reparatiile ulterioare. In pomelnicul ctitorilor au fost trecuti alaturi de ctitorul principal si Meletie Lefter, episcop de Husi la acea data (1803-1826) si apoi mitropolit al Moldovei, precum si mitropolitul Veniamin (1803-1842) . Biserica este situata in afara satului, deoarce, in vremea cand a fost construita, in jurul ei se afla conacul boieresc, mutat la 1890, de Ştefan Rosetti, in partea de sud a satului. Are forma de corabie, cu turn – clopotnita pe pronaos, acoperita la inceput cu sindrila. Initial avea cate doua contraforturi exterioare la pereti, un pridvor in partea de sud prin care se si intra. Prima reparatie despre care s-au pastrat documente, s-a facut in 1887, in vremea preotului Vasile Ştefanescu, trecut la cele vesnice in 1892. Reparatiile au constat, in principal, in tencuieli si zidarie , interior si exterior. In 1923, biserica este din nou pusa in reparatie cu fonduri adunate de la credinciosi. S-a darmat pridvorul dinspre sud si s-a construit unul nou. Intre anii 1931-1933, preotul Clement Florescu, numit paroh la 1 mai 1930, cu sprijinul enoriasilor, pune biserica din nou in reparatii. Prefectura judetului Vaslui a ajutat cu suma de 13. 000 lei (AEH, 1938 p. 168-169) . S-au demolat contraforturile exterioare, s-a rezidit pridvorul din 1923, s-au executat tencuieli exterioare si interioare si s-a acoperit cu tabla zincata. Tot acum s-a construit cu ajutorul enoriasilor, in mahalaua Moldoveni – Velnita, casa parohiala cu doua camere, tinda si pridvor in spate, acoperita cu tabla (AEH, 1939 p. 168-169) . N-au trecut decat 7 ani si biserica a fost pusa la grea incercare de cutremurul din 10 noiembriei 1940. Intru-un raport catre Episcopia Husilor se mentioneaza ca biserica din Chircesti este distrusa cu totul: turla s-a darmat, s-au produs fisuri in pereti; iar valoarea stricaciunilor a fost estimata la suma de 250. 000 lei. | |||||||
| Nr. vizualizari: | 5647 | |||||||
| Data ultimei vizualizari: | 2026-06-23 18:55:37 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2015-07-15 16:05:02 | |||||||
| Data incarcarii pe sit: | 2006-05-18 06:18:11 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 0 | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format marit!
Vedere din faţă |
Timp total: 0.03s...
[]:1