Calendar :: Ortodox - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2018 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IULIE 2018

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 †) Sf. Ier. Leontie de la Rădăuți; Sf. Mc., doctori fără de arginți, Cosma și Damian
Duminica a V-a după Rusalii(Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei); Ap. Romani X, 1-10; Ev. Matei VIII, 28-34; IX, 1; glas 4, voscr. 5
 
LUNI 02 † Aducerea veșmântului Născătoarei de Dumnezeu în Vlaherne; †) Sf. Voievod Ștefan cel Mare; Sf. Ier. Iuvenalie, patriarhul Ierusalimului  
MARȚI 03 Sf. Mc. Iachint; Sf. Anatolie, Patr. Constantinopolului  
MIERCURI 04 Sf. Andrei, Arhiep. Cretei; Sf. Cuv. Marta Post
JOI 05 † Sf. Cuv. Atanasie Atonitul; Sf. Cuv. Mc. Ciprian; Sf. Cuv. Lampadie  
VINERI 06 Sf. Cuv. Sisoe cel Mare; Sf. Mc. Lucia; Sf. Mc. Astie, episcopul Dirahiei Post
SÂMBĂTĂ 07 Sf. M. Mc. Chiriachi; Sf. Cuv. Toma din Maleon și Acachie; Sf. Mc. Evanghel  
DUMINICĂ 08 Sf. M. Mc. Procopie și Sf. Mc. Teodosia, mama sa; † Sf. Mc. Epictet și Astion
Duminica a VI-a după Rusalii(Vindecarea slăbănogului din Capernaum); Ap. Romani XII, 6-14; Ev. Matei IX, 1-8; glas 5, voscr. 6
 
LUNI 09 Sf. Sfințiți Mc. Pangratie și Chiril; Sf. Mc. Andrei și Prov  
MARȚI 10 Sf. 45 de Mc. din Nicopolea Armeniei; Sf. Mc. Apolonie, Vianor și Siluan  
MIERCURI 11 Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Olga, împărăteasa Rusiei; Sf. Cuv. Leon din Mandra Post
JOI 12 †) Cinstirea Sfintei Icoane Prodromița de la Muntele Athos; Sf. Mc. Proclu și Ilarie; Sf. Veronica; Sf. Cuv. Mihai Maleinul  
VINERI 13 Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Cuv. Ștefan Savaitul; Sf. Mc. Golinduhia din Persia; Sf. Cuv. Sara Post
SÂMBĂTĂ 14 Sf. Ap. Achila; Sf. Mc. Iust și Iraclie; Sf. Cuv. Nicodim Aghioritul  
DUMINICĂ 15 Sf. Mc. Chiric și Iulita; Sf. Cuv. Iosif, Arhiep. Tesalonicului; Sf. Vladimir, Luminătorul Rusiei
Duminica a VII-a după Rusalii(Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum); Ap. Romani XV, 1-7; Ev. Matei IX, 27-35; Ioan XVII, 1-13; glas 6, voscr. 7
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sf. Sfințit Mc. Atinoghen cu cei 10 ucenici ai săi; Sf. Mc. Avudim și Faust  
MARȚI 17 Sf. M. Mc. Marina; Sf. Ier. Eufrasie  
MIERCURI 18 †) Sf. Mc. Emilian de la Durostor; Sf. Cuv. Pamvo; Sf. Mc. Iachint, Pavel și Valentina Post
JOI 19 Sf. Cuv. Macrina, sora Sf. Vasile cel Mare; Sf. Cuv. Dias; Aflarea moaștelor Sf. Cuv. Serafim de Sarov  
VINERI 20 †) Sf. Slăvitul Prooroc Ilie Tesviteanul Dezlegare la ulei și vin
SÂMBĂTĂ 21 Sf. Cuv. Simeon și Ioan Pustnicul; Sf. Prooroc Iezechiel; †) Sf. Cuv. Rafail și Partenie de la Agapia  
DUMINICĂ 22 Sf. Mironosiță, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena; Sf. Cuv. Mc. Marcela
Duminica a VIII-a după Rusalii (a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic; Înmulțirea pâinilor); Ap. I Corinteni I, 10-17; Ev. Matei XIV, 14-22; glas 7, voscr. 8
 
LUNI 23 Aducerea Moaștelor Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Apolinarie, episcopul Ravenei; Sf. Mc. Vitalie și Valeria; Sf. Mc. Trofim și Teofil  
MARȚI 24 Sf. M. Mc. Hristina; Sf. Mc. Ermoghen  
MIERCURI 25 Adormirea Sf. Ana, mama Preasfintei Născatoare de Dumnezeu; Sfintii Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic; Sf. Cuv. Olimpiada și Eupraxia Post
JOI 26 †) Sf. Cuv. Ioanichie cel Nou de la Muscel; Sf. Sfințit Mc. Ermolae; Sf. Mc. Paraschevi din Roma  
VINERI 27 †) Sf. M. Mc. și Tămăduitor Pantelimon; Sf. Cuv. Antuza Dezlegare la ulei și vin
SÂMBĂTĂ 28 Sf. Ap. și diac. Prohor, Nicanor, Timon și Parmena, dintre cei 70; Sf. Cuv. Pavel de la Xiropotamu  
DUMINICĂ 29 Sf. Mc. Calinic, Mamant și Veniamin; Sf. Mc. Teodota cu fiii săi
Duminica a IX-a după Rusalii (a Sf. Părinți de la primele șase Sinoade Ecumenice; Umblarea pe mare - potolirea furtunii); Ap. I Corinteni III, 9-17; Ev. Matei XIV, 22-34; glas 8, voscr. 9
 
LUNI 30 Sf. Ap. Sila, Silvan, Crescent, Epenet și Andronic; Sf. Mc. Iulita; Sf. Mc. Valentin, Ep. Umbriei  
MARȚI 31 Înainteprăznuirea scoaterii Sf. Cruci; Sf. și Dreptul Evdochim; Sf. Iosif din Arimateea (Lasatul secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului)